Včely

Včelařský provoz

v Jeseníkách provozujeme Včelařský provoz JESENÍKY CZ, staráme se o 300 včelstev, které umistujeme ve vybraných lokalitách čisté jesenické krajiny. Stanoviště jsou umístěna v nadmořských výškách v rozmezí 350-600 m.n.m. Celoročně se snažíme mít v  nabídce med KVĚTOVÝ, KVĚTOVÝ-PASTOVANÝ a KVĚTOVÝ-LESNÍ. Celý provoz je nově a moderně vybaven, součástí je kočovný systém, vytáčení medu v nerezovém zařízení až po vyvařování a čištění vosku. Ze zdravotního hlediska jdeme cestou prevence, která spočívá v maximální obměně voskového díla a cestou včasného podletního přeléčení včelstev. Bližší informace z průběhu včelařského roku budete aktuálně nacházet v sekci fotogalerie.

Význam včel

Včela má obrovský význam nejen pro svou produkci medu, pylu, vosku a propolisu, ale nesmíme zapomínat, že její užitečnost je mnohonásobně vyšší. Celých 80% opylujícího hmyzu v přírodě totiž tvoří včela medonosná. Na květy nenalétává nahodile, ale vybírá si vždy jeden druh, takže pyl se dostane na správnou rostlinu.

Práce včelaře

Tak, jako včela nikdy nespí, nemůže ani včelař zůstat odpočívat, protože starost o včely a včelařský provoz trvá po celý rok.
Zjara probíhá kontrola včelstev, zda všechna v pořádku přezimovala, zda mají ještě dostatek potravy, zda jsou dost silná a připravená na nadcházející období, snažíme se včely posilovat a připravovat jim prostor na letní snůšku.
Léto přináší včelaři radost ze sklizně dobrého medu, ale také práci s neustálou kontrolou úlů – zda mají včely dost místa pro plod i ukládaný med, zda jsou včelstva zdravá a matky kladou nová vajíčka, zda v úlu nevzniká rojová nálada. Při zpracovávání medu dbáme na to, aby všechny činnosti od ometání rámků přes vytáčení v medometu, uskladňování v moderních, vždycky čistých a lehce omyvatelných nádobách a plnění do nových sklenic probíhaly za splnění těch nejpřísnějších hygienických předpisů. Náš provoz se stále snažíme vylepšovat, zdokonalovat a modernizovat.
Podzim se nese ve znamení krmení, preventivního léčení a zazimování včelstev. Včelař kontroluje a třídí všechny rámky i nástavky, aby nebyly poškozené nebo staré. I pro skladování rámků, získávání a čištění vosku a výrobu nových mezistěn platí přísná hygienická pravidla.
V zimě je pak čas na opravu nebo pořizování nových nástavků, rámků, mezistěn, ale i výrobu svíček, medoviny, propolisu nebo mýdel.

Naše včely máme umístěné v podhůří Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce asi 550 m.n.m., jedná se o čistou přírodu nedotčenou ani průmyslovou, ani intenzivní zemědělskou produkcí, proto pro zachování čistoty, pravosti a kvality všech našich včelích produktů vynakládáme maximální úsilí.

Apiterapie

Včelí produkty a přípravky z nich vytvořené využívá léčebná metoda nazývaná apiterapie. Jedná se o podobor fytoterapie, o velmi efektivní přírodní léčbu, jejíž aplikace se ocení v prevenci, při akutních i chronických onemocněních nebo jako doplněk klasické medicíny. Vychází z poznání, že všechny včelí produkty mají svou specifickou schopnost léčit různé choroby. K aplikaci této metody bychom našimi produkty chtěli přispět i my.

Závěrem

Tak, jako ženy mají svou kadeřnici, muži svého automechanika nebo právníka, vyberte si nás, coby svého seriózního včelaře, vyzkoušejte náš med a pokud vám chutná, staňte se naším stálým zákazníkem.